KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi

Fikir sanat ve edebiyat dergisi olan KAFKAOKUR'un Ekim 2018 sayısı ile ilgili inceleme ve yorumlar.

Fikir sanat ve edebiyat dergisi olan KAFKAOKUR'un Ekim 2018 sayısı ile ilgili inceleme ve yorumlar.
Geçenlerde markette dergi ve kitap reyonunu karıştırarak bakınıyordum. Kitap ve dergilere çok fazla ilgimin olduğunu söyleyemem fakat gözüme hoş gelen her objeye karşı ilgimin olduğunu da söyleyebilirim. İlk kez gördüğüm KAFKAOKUR dergisi de gözüme hoş gelen objelerden bir tanesi oldu. Ben de o an dergiyi satın almaya karar verdim. Çünkü bir şey gözüme hoş gelirse veya bir şeye ihtiyacım varsa alırım, tabii param varsa...

Minimal tasarım anlayışı ile dizayn edilmiş, göze hoş gelen yazı fontu, ayrıca gözü yormayan sarımsı renkte kağıt ve her şeyin ipe dizilmişçesine düzgün göründüğü bir fikir, sanat ve edebiyat dergisi KAFKAOKUR. Ve bir de  kullanılan görsellerin harikalığını da belirtmek istiyorum.

Dergi toplamda 48 sayfadan oluşuyor ve bu 48 sayfa içerisinde; şiir, makale, deneme, hikaye, film incelemesi ve sohbet türlerinde yazılar mevcut. Oldukça fazla bir şekilde (bana göre) göze hoş gelen, değişik bir tasarım anlayışına sahip görseller içeriyor. Son olarak derginin yanında kitap ayraçları ve yapışkanlı kağıtlar ek olarak veriliyor.


KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi
KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi
KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi

Ekim 2018 sayısındaki yazılara gelecek olursam; ana temanın melankoli olduğunu söyleyebilirim ve bu benim tarzım olmadığı için toplam 20 yazı içerisinden yalnızca 4 tanesini beğendim. En ilgili olduğum konulardan olan film yazısı ise bana ne yazık ki ağır geldi.

Yazıları eleştirmiyorum, ben bir edebiyat uzmanı ya da ilgilisi değilim. Yalnızca hoşlandığım ve hoşlanmadığım şeylerden bahsettiğimi de belirteyim lafı gelmişken.

Ha derseniz ki: "8 liraya alınır mı bu dergi?" diye. Verilen ekler, içerisindeki görseller ve size hitap eden birkaç yazı için alınabilir olduğunu söyleyebilirim. Şahsen bundan sonraki diğer sayılarını (bu çizgide devam ederlerse) almayı ve inceleme yazılarını da bloguma yazmayı düşünüyorum.


KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi
KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi
KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi

Beğendiğim yazılardan ilki: "Haluk Bilginer". Bu yazı ülkemizin değerli tiyatro ve sinema sanatçılarından Haluk Bilginer'in hayatı hakkında bilgiler içeriyor. Söylediği sözler, oynadığı dizi, film ve tiyatrolar, başarıları gibi birçok detayı barındırıyor. Hiçbir filmini seyretmemiş olmama rağmen yazıyı ilgiyle okudum ve Haluk Bilginer hakkında birçok bilginin de sahibi oldum. Yazı ile birlikte ilerleyen zamanlarda dizi ve filmlerini seyretmeye karar verdiğimi de belirtmek istiyorum.
Doğduğun andan itibaren o elinde tuttuğun saat ecele akar... Her saniye ölüme biraz daha yaklaşıyorsun. Yolculuğu önemse, anı önemse; yaptıklarını, insanları, çevreni önemse...
Korku çok insani bir duygudur. Korkmayan aptaldır zaten. Ben de korkuyorum ama korkak değilim. Cesaret korkuya rağmen bir şeyin üzerine gitmektir. O yüzden cesur olmak zorundayız.
Beğendiğim yazılardan ikincisi ise "Taşa Değmesin Ayağın" adlı deneme yazısı. Ayakkabılar ile ilgili sürükleyici, düşündürücü ve okuması keyifli bir yazı.
Ayakkabılar: İkiz kardeşler... "Kardeş gibi" deyimi, çocuklardan çok ayakkabılara yakışır. Aynı yumurta ikizlerinden daha çok benzerler birbirlerine. İkisinin de yolu, ikisinin de yönü aynıdır. Biri ıslanınca diğeri de ıslanır. Biri çamura basınca öbürü de basar. Kavga etmezler hiç, hep yan yana yürür, yan yana dururlar. En güvenilir, en uyumlu yol arkadaşıdır onlar.
Yoldaş sözcüğü en çok ayakkabılara yakışır.
Gölgemiz bile güzel günler dostuyken, ayakkabılarımız gecede de bizimle birliktedir. Aşiret ruhu taşır, aşiret bağlılığı gösterirler. Kapı önünde bırakırız yine de alınmazlar.
Beğendiklerimden üçüncüsü ise "En Çok Akşamüstlerini Sever" yazısı. Güzel betimlemeler içerisinde yazılan iki sayfalık bir öykü.
O en çok akşamüstlerini sever; sebebi rengidir der kimi zaman, kimi zaman da hüznü. Bence aradadır akşamüstleri, ne gündüzdedir, ne de gecede; ne beyazdadır, ne siyah, tam da onun gibi.
Ve bu sayıdaki beğendiğim son yazı ise "Köşesiz Köşe: Son - Bahar" adlı anlatı yazısı oldu. Son bahar mevsimi ile ilgili tek sayfalık hoş, sıcak bir yazı.
Sonbaharı sever misiniz? Bence sonbahar en acayip mevsimlerden biri. Rengiyle, kokusuyla, insana  verdiği duygu durumuyla... Rengini sevmeyen yoktur herhâlde? Yeşille kızılın, kırmızıyla kahverenginin harmanlandığı; bir yandan hüzün, bir yandan mutluluk veren o renkleri sevmemek zor olmalı zaten. O yerdeki kurumuş yapraklara basmanın keyfi de bir başkadır. Tebessümle karışık göz dolmasına sebebiyet verebilir. O yaprakların üstünden yürürken aklından nelerin geçtiği de çok önemlidir.
KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi
İnsan dinlediklerini ancak zamanı geldiğinde işitir
Özetle; dergi içerisindeki birçok şey bana hitap etmese de yukarıda da bahsettiğim sebepler ve beni etkileyen yazılar sayesinde memnun kaldım. Ve her ne kadar ilk zamanlarda hakkında birçok olumsuz yorum yapılsa da, çokça eleştirilse de şimdi bu tür eleştirileri hak etmediğini düşünüyorum.

Yorumlar

Blogger: 14
 1. Merhabalar.
  Fikir, sanat ve edebiyat dergisi Kafkaokur ile ilgili izlenimlerinizi paylaştığınız yazınızı büyük bir keyif alarak ve zevkle okudum. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Dergileri kitaplardan daha çok severim. Ancak, dergiler çok pahalı, herhalde maliyeti yüksek olduğu içindir. Sürekli takip ettiğim herhangi bir dergi olmamakla birlikte, elime geçen; fikir, sanat, edebiyat, bilim ve teknik konularında yayınları olan dergileri büyük bir keyifle zevk alarak okurum.
  Selam ve muhabbetlerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımı beğenerek okumanız beni mutlu etti. Olumlu yorumlarınız için teşekkür ederim öncelikle. Evet dergiler biraz pahalı fakat bir kitaba göre daha çok detay içeriyor. Kullanılan görseller olsun, sayfa kalitesi olsun biraz daha uğraş gerektiriyor. Bir nesneye verilen emek çok ise o nesnenin ücretinin normalden fazla olması çok doğal. Verilen parayı aylığa vurursan, günde kenara yaklaşık 25 kuruş atarak 1 sayısını alabiliriz. Ve bir gün içerisinde 25 kuruş oldukça önemsiz bir para. Bir düşünün derim.

   Sil
 2. Merhabalar çok güzel olmuş , tasarımınızda ayrıca beğendim başarılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, tasarımda hazır temanın üzerinde bazı değişiklikler yaptım ve bu hâle getirdim. Beğenmenize sevindim.

   Sil
 3. Yolculukta okumak için bu tarz dergiler güzel oluyor. Haluk Bilginer severim. Alınabilir. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle yolculuğu daha keyifli hâle getirebilir. Her sayısında farklı bir sanat insanını konu ediniyor.

   Sil
 4. Edebiyat dergisi yazıları çok güzel oluyor. Aynen alıntıladığın gibi kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komple beğenmedim ama arasında paylaştıklarım gibi beğendiğim alıntılar oldu.

   Sil
 5. fikir, sanat ve edebiyat dergilerini ben de severim..Kafkaokur dergisini pek okumadım,ayakta kalabilmesi için kendine özgü farklı bir yapıya sahip olması lazım..umarım okunanı çok olur,bilgiler için emeğinize sağlık..✔😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu anlık görüntü popülarite üzerinden devam ediyorlar gibi. Bir müddet takipçisi olacağım...

   Sil
 6. Kafkaokur dergisini bende bugün farkettim. Kısa zaman içerisinde yazı göndermeyi düşünüyorum sizden edindiğim bilgiler dergiye olan olumlu bakışımı biraz daha derinleştirdi. Teşekkür ederim... Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim yazınız onaylanır ve birçok kişi tarafından okunur. Dergiye olan bakış açınızı olumlu yönde etkilemiş olmam beni sevindirdi. Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 7. Haluk Bilginer,bana göre büyük bir oyuncu.Bu dergiyi ben de görmüş ve alıp almamak konusunda emin olamamıştım.

  YanıtlaSil
 8. Kafka Okur, günümüzün iyi dergilerinden birisi. Edebiyatla ilgili paylaşımlarını seviyorum ben. Bence daha çok kişiye ulaşmalı. Teşekkürler bu dergiyi tanıttığınız için.

  YanıtlaSil

Ad

1. Cilt,1,100,1,1080P,1,11.22.63,1,12 Kızgın Adam,1,2018,1,4. Sezon,1,44. Çocuk,1,A Thousand Kisses Deep,1,Aksiyon Filmleri,3,Alcatraz'dan Kaçış,1,Alexa,2,Amelie,1,Analiz,1,Android,14,Android Haberleri,1,Android İpuçları,2,Android Uygulamaları,10,Animasyonlu İndirme Butonu,1,Anket,1,Antonio Banderas,1,Antremanlarla Matematik,1,Apk,2,Apk İndir,2,Arama Açıklaması,1,Arama Motorları,1,Arı,1,Bana Dair,66,Base,1,Başarı,1,Başlık Efekt,1,Blog,2,Blog Keşif Etkinliği,1,Blog Nasıl Açılır?,1,Blogger,54,Blogger Eklentileri,18,Blogger Eklentisi,1,Blogger İpuçları,15,Blogger İstatistikler Widget'ı,1,Blogger Nedir,1,Blogger Sayfa Kaydırma Efekti,1,Blogger Sorunları,1,Blogger Tavsiyeleri,1,Blogger Temaları,5,Blogger Widget'ları,7,Blogger Yedekleme,1,Boks,1,Buton,2,camera,1,Can Dostum,1,Checker Gmail,1,Child 44,1,Chroma Keyboard,1,Cillian Murphy,1,Clev Note,1,CSS,2,Deadpool,1,Deadpool İndir,1,Ders,1,Ders Çalışma,1,Diğer Kategoriler,10,Dinlediklerim,4,Dives İkon,1,Dizi,1,Dizi Replikleri,1,Drama Filmleri,3,Drop Caps,1,Duvar Kağıtları,1,Düşünce,1,Editörün Seçtikleri,4,Eklenti,2,Elementary,1,Etkileşim,1,exi2.net,1,Fabrizio De André,1,Facebook,1,Film,5,Film İncelemesi,1,Film Puanlama,1,Film Replikleri,2,Filmler,6,First Character,1,First Letter,1,Flat İcon,1,Font,1,Forever,1,Forrest Gump,2,Frank Sinatra,1,Fringe,3,Galeri,5,Gary Oldman,1,Geçmişin Gölgesinde,2,Gerilim Filmleri,2,GetSiteControl,2,Google,2,Google Chrome,2,Google Fonts,1,Google Friend Connect,1,Google Plus,1,Google+,1,Google+ Toplulukları,1,Görsel,2,Guadalupe Pineda,1,Hayal Gücü Yüksek Sorular,1,Hayat ve Düşünce,1,Historia De Un Amor,1,HTML,2,Hugh Jackman,1,Instagram,1,Intoucheables,1,İcon,1,İkon Paketleri,1,İndex,1,İndir,4,İndirme Butonu,1,İnfografik,1,İstatistikler,1,İzlediklerim,17,Kalıcı Bağlantı,1,Kaliteli Blogger Eklentileri,1,Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı,1,Kim Bu Semih,1,Kimdir,1,Kingsman: Gizli Servis,1,Kişisel Blog,7,Kişisel Yazılar,39,Kitap,1,Kullandıklarım,5,Launcher,1,Leonard Cohen,1,Logan,1,Logo Efekt,1,Material,2,Material Design,2,MeloCloud+ Music Player,1,Meta Açıklaması,1,Mijia Quartz Watch,1,Mim,10,Minimal Design,1,Mobil,2,Mobil Uyumlu Blogger Temaları,1,Muhammad Ali,1,Muhammad Ali Sözleri,1,Muhammad Ali'nin Hayatı,1,Müzik,6,Müzisyen,1,Nah Neh Nah,1,Nasıl Yapılır,5,Nasıl Yapılır?,3,Nedir,3,OGInstagram,1,Okuduklarım,2,Osmia Avosetta,1,Önemi,1,Öp Evlen Uçurumdan At,1,Özel Başlık Etiketleri,1,Paris'te Gece Yarısı,1,Paylaşım,1,PC,2,PC Uygulamaları,1,Peaky Blinders,2,Peppino Gagliardi,1,Pocket,1,Popüler Yayınlar,1,Radiogram,1,Radyo,1,Renato Carosone,1,Replikler,2,Repo Men,1,Resim ve Video,1,Resimli İndirme Butonu,1,Responsive,2,Robots txt,1,Rodrigo Amarante,1,Romantik Filmler,1,Root,2,Satın Aldıklarım,1,Schindler'in Listesi,2,Scroll Smooth,1,SEO,3,SEO Ayarları,1,Shareaholic,1,Shareit,2,Sherlock,3,Sherlock Holmes,1,Sınav,1,Sıralama,1,Sinema,1,Site Haritası,1,Social Meter,1,Sosyal Medya,2,Soundcloud,1,Sözler,1,Spor,1,Sting,1,Tasarım,1,Tavsiye,1,Tavsiyelerim,1,Teknoloji,1,Tema,1,Template Clue,1,The Blacklist,1,The Mentalist,2,The Mentalist Replikleri,1,The Pianist,1,Tom Hardy,2,Tozlu ve Yıkık Blog,1,True Detective,2,Tuyo,1,TVShow Time,2,Uygulama,1,Ücretsiz İkon,1,Üst Sıralara Çıkmak,1,Vaya Con Dios,1,Video,2,Videolar,1,Website,1,WhatFont,1,Woorank,1,Word Count,1,Wordpress,1,Xiaomi,1,Yabancı Diziler,9,Yabancı Radyo,1,Yardımlaşma,1,Yayın Ayarları,1,Yaz Tatili,1,Yazar Olmak,1,Yazı,2,Yazı Kutusu,1,Yazı Yazmak,1,YGS,1,YGS Süreci,1,Yıl Dönümü,1,Yıldız Sıralamalı,1,Yıldızlararası,1,Youtube,1,Ziyaretçi Trafiği,1,
ltr
item
Semih Keçecioğlu - Kişisel Blog: KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi
KAFKAOKUR Dergisi Ekim 2018 İncelemesi
Fikir sanat ve edebiyat dergisi olan KAFKAOKUR'un Ekim 2018 sayısı ile ilgili inceleme ve yorumlar.
https://2.bp.blogspot.com/-DQlRUqWBLC4/W79bHPAYCbI/AAAAAAAAP6Y/G3VOiDH_C2UOlKRGZw0bWXwiLpUC8xm0QCLcBGAs/s640/KAFKAOKUR%2BDergisi%2BEkim%2B2018%2B%25C4%25B0ncelemesi.png
https://2.bp.blogspot.com/-DQlRUqWBLC4/W79bHPAYCbI/AAAAAAAAP6Y/G3VOiDH_C2UOlKRGZw0bWXwiLpUC8xm0QCLcBGAs/s72-c/KAFKAOKUR%2BDergisi%2BEkim%2B2018%2B%25C4%25B0ncelemesi.png
Semih Keçecioğlu - Kişisel Blog
https://semihkececioglu.blogspot.com/2018/10/kafkaokur-dergisi-ekim-2018-incelemesi.html
https://semihkececioglu.blogspot.com/
https://semihkececioglu.blogspot.com/
https://semihkececioglu.blogspot.com/2018/10/kafkaokur-dergisi-ekim-2018-incelemesi.html
true
3247702708061337910
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi. Hiçbir yazı bulunamadı. Tümünü Gör Devamını Oku Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Yazan: Ana Sayfa Sayfalar Yazılar Tümünü Gör BENZER YAZILAR Etiket Arşiv SEARCH Tüm Yazılar Bulunamadı Geri Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisas Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan uzun bir süre önce Takipçiler Takip Et Premium STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm kodları kopyala Tüm kodları seç Tüm kodlar kopyalandı Çalışmazsa CTRL+C kombinasyonunu kullan